Logo IBS
Istarski Boćarski Savez - bocanje.ibs.hr

Obljetnice

Prije 26 godina legendarni Dinko Beaković je na Svjetskom prvenstvu u talijanskom Saluzzu u preciznom izbijanju osvojio prvu zlatnu medalju na jednom službenom velikom međunarodnom natjecanju za Hrvatsku.

U finalu je pobijedio u tom trenutku ponajboljeg svjetskog boćara, legendarnog Talijana Nicolu Sturlu koji je nakon sunarodnjaka Umberta Granaglie do današnjeg dana ostao najtrofejniji svjetski boćar (10 naslova svjetskog i 6 europskog prvaka, 9 klupskih naslova prvaka Europe). Beaković je time postao i prvi boćar, svjetski prvak u povijesti u bilo kojoj disciplini koji nije iz Italije ili Francuske.

Pod vodstvom izbornika, pok. Aleksanda Anzura, na istom prvenstvu su hrvatski reprezentativci osvojili još dvije brončane medalje s plasmanima na 3. mjesta (u to vrijeme se u svakoj disciplini igralo za 3. mjesto i djelilo samo po jedno brončano odličje), Valter Ivančić u brzinskom izbijanju, te ekipa u sastavu Dinko Beaković, Valter Ivančić, Nediljko Rojnica i Zdenko Androšić u parovima