Logo IBS
Istarski Boćarski Savez - bocanje.ibs.hr

Svjetski kup u francuskom Saint Vulbasu

Hrvatska boćarska reprezentacija, predvođena trenerom Čedom Vukelićem, osvojila je treće mjesto u konkurenciji deset nacionalnih selekcija na Svjetskom kupu u izbijanjima.

Hrvatska reprezentacija na podijumu

Riječ je novom natjecanju iz službenog kalendara i sustava natjecanja FIB-e čije je premijerno izdanje održano u francuskom Saint Vulbasu, 40-ak kilometara udaljenom od Lyona. Bolje od naših najboljih boćara bile su samo pobjednik Francuska i Italija.

Od tri igrane discipline hrvatski su boćari bili najuspješniji u preciznom izbijanju u mješovitim parovima u kojoj su zlatne medalje osvojili aktualni prvak Europe Pero Ćubela (Zrinjevac, Zagreb) i mlada Ria Vojković (Komiža) koja je prvi puta nastupala u reprezentativnom dresu u toj disciplini.

U mješovitim štafetama treće mjesto i broncu su osvojili Darijan Živolić (Pula), nekadašnji svjetski prvak i rekorder u štafeti i brončani u toj disciplini s prošlogodišnjeg EP-a iz talijanskog Alassia, te Carrolina Bajrić (Čavle ŠB) brončana sa zadnjeg SP-a iz kineskog Jiaxinga. Tijekom natjecanja hrvatska je štafeta dva puta postavila hrvatski rekord. Prvo u polufinalu koje je nažalost tijesnim rezultatom 48(57):47(57) izgubila od svjetskih prvaka, Francuza Alexandrea Chirata i Barbare Barthet. Potom i u susretu za 3. mjesto u kojem su naši boćari sa 51(57):42(58) pobijedili slovenske predstavnike, Anžea Petriča, nekadašnjeg člana Trio Buzeta, bivšeg svjetskog prvaka u štafeti, te Ninu Volčinu.

Chirat i Barthet su u finalu srušili vlastiti svjetski rekord savladavši sa 54(58):50(57), talijanske predstavnike, Emanuelea Ferrera, donedavnog svjetskog rekordera u štafeti i Serenu Traversu, aktualnu svjetsku i europsku viceprvakinju u štafeti.

Živolić i Bajrić nisu toliko uspješni bili u brzinskom izbijanju u mješovitim parovima u kojem su zauzeli peto mjesto. U kvalifikacijskoj seriji Živolić je bio odličan i s rezultatom 42/50 imao treći rezultat u muškoj konkurenciji, a bolji od njega bili su samo aktualni svjetski prvak, Slovenac Anže Petrič (45/50) i aktualni europski prvak Francuz Alexandre Chirat (45/49). Nažalost, nije ga uspjela popratiti Bajrić koja je s rezultatom 27/50 ostvarila peti rezultat u ženskoj konkurenciji. Našim su reprezentativcima za plasman u polufinale nedostajala svega dva pogotka.

Na koncu su zlatne medalje osvojili Francuzi Chirat i Barthet koji su u finalu pobijedili Turke Mehmata Cana Yakina i Ici Ecte Ozturk.